MÜÜRITUD KÜTTEKOLDE KASUTUS- JA HOOLDUSJUHEND

MÜÜRITUD KÜTTEKOLDE EHITUSJÄRGNE KUIVATAMINE (kui ehitaja ei näe teisiti)

•Müüritud küttekolde kuivatamisel ava siiber ja tuhaluuk. Jäta avatuks kuni kuivamisprotsess on lõppenud.
•Esimese tule võiks küttekoldesse teha kolm nädalat pärast küttekolde valmimist.
•Esmast tule tegemist alusta vähese kütusekogusega, kuni kaheksa ööpäeva jooksul kütuse hulka järk- järgult suurendades seni kui kütteseadme välispind on käega katsudes mõnusalt leige.

KÜTTEMATERJAL
Koldes kütmiseks sobivad kõik puuliigid. Kasuta ainult kuiva halupuud (suhteline niiskus 15– 20%). Too halud toasooja juba kütmisele eelneval päeval, et halud soojeneksid toatemperatuurini ja halgude pind jõuaks välise õhu niiskusest kuivada. Kasuta sobiva suurusega halge (läbimõõduga 4–10cm). Halgude soovitatav pikkus on 30-40cm. Ümarad halud tuleb alati pooleks lõhkuda. Müüritud küttekollete puhul ei ole sobilik kasutada pressitud saepuru või turba briketti, kuna nende kütteväärtus on oluliselt suurem lehtpuu omast ning küttekolde kiire kuumenemine võib oluliselt kiirendada selle lagunemist.
Ärge toppige kütekollet silmini puid täis!
Küttekolle ei ole mõeldud prahi ega jäätmete põletamiseks.
Ärge kasutage vedelaid kütteaineid isegi mitte kolde süütamiseks!

PUUDE KOGUS JA KÜTMISJUHIS
Näiteks 2800-3200kg kaaluva ahju maksimaalne puude kogus on 12-14 kg ühe kütmiskorra kohta. Jaga see kaheks osaks. Teine osa pane ahju alati alles siis, kui tule leegid on juba kustunud ja koldes on söed. Sule tuharuumi uks ja ava ettevaatlikult kolde uks, ning aseta järgnev küttekogus hõõguvatele sütele. Nii toimides ei ole ohtu, et tuppa tungiks vingu.

MÜÜRITUD KÜTTEKOLDE OHUTU PUHASTAMINE JA HOOLDUS
PUHASTAMINE- küttekolle ja tuharest puhasta tuhast enne igat kütmiskorda. Kontrolli, et tuhasahtel ei oleks täis ja vajadusel tühjenda see (puhasta sinna kogunenud lahtisest tuhast). Kui kasutad selleks tolmuimejat, tuleb hankida tuha imemiseks vajalik lisaseade. Ohutuse tagamiseks tegele tuhaga ainult siis, kui ahi ja tuhk on täielikult jahtunud.
HOOLDUS- müüritud küttekollet tuleb regulaarselt puhastada, vähemalt kord aastas. Müüritud küttekolde puhastamisel tuleb alati järgida riiklikke-, piirkondlikke- ja kohalikke ettekirjutusi/ määrusi. Ava tahmaluugid ettevaatlikult. Pärast puhastamist kontrolli, et tahmaluugid on õigesti kohale asetatud. Puhasta müüritud küttekollet alati jahtununa.

UKSEKLAASI JA UKSERAAMI PUHASTAMINE
Küttekollete uksed on projekteeritud nii, et õhuvool pühib klaasi seestpoolt ja hoiab selle läbipaistva. Kui klaasi pinnale satub siiski tahma, tuleb see puhastada, kohe kui ahi on jahtunud. Tuhk on alati käepärane ja ökoloogiline puhastusvahend. Niisuta majapidamispaber ja võta sellega tuhasahtlist veidi peent tuhka, ning hõõru kergelt klaasi tahmunud kohta. Puhasta klaas seejärel niiske majapidamispaberiga ja kuivatage lõpuks hoolikalt. Ära kasuta lahusteid sisaldavaid puhastusvahendeid.

TAHMA SÜTTIMISEST KORSTNAS TEAVITA HÄIREKESKUST TELEFONIL 112.

Lugupidamisega
Agu Allikivi alias Ahjuvaim